Kronika 1910,  1. část

  1910

 
Reální katastr fary Sukdolské dle stavu ze dne 1. ledna 1910 udělaný pro potřebu kn. ar. konsistoře:
 
  Fara: Sukdol. Děkanství: Čechy. Katastrální obec: Sukdol. Politický okres:Litovel, soudní okres: Konice. Země: Morava.
  Římskokatolický kostel: Navštívení Panny Marie v Suchdole-Jednově, vložka knihovní číslo 146. Patron panující: kníže Jan II. z Lichtensteinu.
 
  A) Podstata statková:
  Parcela č. katastru 103, 5 a 4m2 stavební plocha, číslo domu 16.
  „  „  655,
  „  „  656, 30 a 36m2 hřbitov
  „  „  658
 
  B) Vlastník:
  Římskokatolický farní kostel Navštívení Panny Marie v Sukdole - Jednově.
 
  C) Závady: Bez břemen.
 
  D) Inventář:
 
  1.
  a) Stavba a zevnějšek kostela: Farní a poutní kostel postaven na terasovitým údolním svahu nad pramenem vody, která od nepaměti za posvátnou se považuje, proto základy chrámu založeny jsou na silných dubových pilotech hluboko do země zaražených. Kostel se skládá z presbytáře, ku kterému později přistavena chrámová loď, k lodi pak z pravé i levé strany spodní i horní ambity, nad hlavním vchodem vypíná se jediná věž 28 m vysoká.
  Druhý vchod do chrámové lodi vede pravým spodním ambitem. Kostel i s presbytářem jest 29,1 m dlouhý a s ambity 12,1 m široký. Stav zdiva a dveří dobrý. Střecha věže i kostela, jakož i střechy dvou sakristií po obou stranách presbytáře postavených, pokryty jsou červenými pálenými taškami. Stav střech dobrý. Světlo do kostela proniká dvěma okny v presbytáři a po třech oknech z obou horních ambitů, jakož i jedním oknem na kůru. Stav oken dobrý. Na velké věži umístěny tři zvony, 613 kg, 315 kg a 105 kg těžké, na malé věžce postavené nad presbytářem zvony 29 kg, 24 kg těžké. Zvony jsou majetkem kostela, nemají vlastní jmění, péče o ně patří konkurenci. Zvony i s celým kostelem a kostelním zařízením pojištěny proti ohni u Riunione Adriatica obnosem 12.900, veškeré pojištění platí kostelní pokladna. Stav zvonů dobrý.
  b) Vnitřek kostela: Kostel uvnitř v lodi jest 13 m vysoký, posledně roku 1892 firmou Gustav Prucek v Olomouci vymalován. Stav malby dobrý. Hlavní oltář nový, postaven roku 1899 v slohu románském firmou Metoděj Fabel v Prostějově, stav oltáře dobrý. V lodi na konci pesbytáře na straně epištolní jest vedlejší oltář sv. kříže, výsadou in perpetuum opatřený, stav dobrý. Proti oltáři sv. kříže na straně evangelní jest kazatelna se čtyřmi evangelisty, stav dobrý. Ve spodním pravém ambitu jest oltář sv. Josefa, v levém pak oltář sv. Jana Nep. Stav dobrý. Pod kazatelnou jest umístěna křtitelnice z dřeva řezaná s nádobou cínovou na křestní vodu, stav dobrý. V každém spodním ambitu umístěno po dvou zpovědnicích, stav dobrý. V lodi pak po každé straně jest po devíti lavicích dubových, roku 1896 dle předpisů zhotovených, stav dobrý. Celý kostel vydlážděn roku 1892 šamotovými ozdobnými dlaždicemi, stav dobrý. Na kůře varhany, roku 1906 důkladně opraveny , stav dobrý. Před hlavním oltářem visí zánovní věčná lampa z novokovu a v lodi lustr křišťálový, stav dobrý.
 
  2.
  Zařízení:Kostel jest všemi potřebami bohoslužebnými náležitě zařízen.
Dle úředního inventáře obnáší vnitřní zařízení 26.397,75 K. Dle tohoto inventáře má kostel 5 mešních kalichů - tři stříbrné a dva se stříbrnou kupou, jednu monstranci stříbrnou, druhou se stříbrnou lunetou, jedno ciborium stříbrné a duté se stříbrnou kupou, jeden celý bílý nový ornát, dvacet šest svátečních a všedních kasulí různých církevních barev, tři bílé, dva fialové a dva černé pluviály. Kostel má dostatek prádla i jiných intensilií bohoslužebných. Zařízení bohoslužebné pojištěno jest u Riunione Adriatica proti vloupání a krádeži z pokladny kostelní obnosem 5.270,- K.
  Kostel jest jen benefikován a jest opatřen odpustky porciunculovými.
  V chrámu Páně konají své pobožnosti kanonicky zřízená bratrstva: Třetí řád sv. Františka 132 členů, bratrstvo ustavičného klanění pod ochranou sv. Benedikta 312 členů, apoštolát sv. Cyrila a Metoděje 112 členů, armáda sv. kříže 315 členů, bratrstvo škapulíře karmelského 213 členů, živý růženec 16 růží.
  Křížová cesta v lodi chrámové ve stavu dobrém, zřízena pánem kvardianem olom.
 
  3.
  Jmění. Farní a poutní kostel v Sukdole nemá jmění nemovitého, jmění movité dle stavu dne 1. ledna 1910 pozůstává :
 
- v státních úpisech vinkulovaných 1.833,75 K
- v soukromém úpisu zajištěno 400,- K
- v hotovosti 34,77 K
Celkem 2.268,53 K

Kapitál nadační dne 1. ledna 1910
- v státních úpisech vinkulovaných 13.556,49 K
- v soukromých úpisech zajištěných 741,25 K

  4.
  Služebníci kostela. Varhaníkem jest místní nadučitel Adolf Matoušek, jeho příjmy jsou mimo školy, kterou sám vybírá, asi 600,- K
  - z pokladny kostelní 268,- K
  - z pokladny nadační 74,50 K
  Kostelníky a zvoníky zároveň jsou Jan Pejř, domkař v Jednově a Josef Pejř, domkař v Jednově, jejich příjmy jsou mimo poplatků stolových, které vybírá pro ně farář, asi 100,- K.
  - z pokladny kostelní 60,- K
  - z pokladny nadační 23,70 K
  Měchošlapem a hrobařem jest Vincenc Krésa, domkař v Jednově,  a Josef Pejř, domkař v Jednově, jejich plat jest mimo poplatků za vykopání hrobů, které sami vybírají asi 140,- K
  - z pokladny nadační 23,83 K
Všechny služebníky kostelní ustanovuje farář.

  5.
  Škola. Trojtřídní v místě, dvojtřídní v Hrochově, dvojtřídní v Lipové, jednotřídní v Seči, jednotřídní v Labuticích německá.
  Farní úřad dostává za 10 hodin vyučování náboženství renumeraci 400,- K.
  Za školní cesty do Lipové 208,- K
  Za školní cesty do Hrochova 100,- K
  Za školní cesty do Seče 104,- K
  Za školní cesty do Labutic 40,- K
 
  6.
  Hřbitov jest majetkem kostela, 66 m dlouhý, 46 m široký, dobrou kamennou zdí obehnaný, se zvláštním oddělením pro samovrahy. Hřbitov jest posvěcen, s kamenným křížem hřbitovním posvěceným opatřen, a jest rozdělen na oddělení pro dospělé, mládež a děti. Místa hrobů určuje farář, poplatků za hroby řadové se nevybírá, jen za zvláštní místo na běžící turnus 6,- K. Dne 1. ledna 1910 má hřbitovní jmění 30,37 K uložených v záložně Jednovské. Udržování hřbitova patří konkurenci.
 
  7.
  Duchovní správu vedou farář a kooperátor té doby, farář Karel Namyslov a kooperátor Alois Šilhavý, kterým mimo 16 hodin vyučování náboženství obstarávati jest duchovní potřeby 3.190 farníků a tisíců mariánských poutníků z blízka i daleka. Průměrný počet komunikantů ročně ve farním poutním kostele bývá 15.000. Farní duchovenstvo musí býti připraveno každého dne po celý rok slyšeti sv. zpověď.



>>>
Přejít na další kapitolu kroniky:
Kronika 1910,  2. část