I letos děti a mladí z našich vesnic obcházejí domy s tříkrálovou koledou. V naší farnosti vybrali pro Charitu, na její projekty pro pomoc potřebným 41125 Kč.
  V lednu měli občané naší republiky poprvé možnost zvolit si prezidenta přímou volbou. Na pětileté období byl zvolen Miloš Zeman.
  Pro nás křesťany byla zprávou roku zpráva z 11. února o
rezignaci papeže Benedikta XVI. Toto rozhodnutí Svatý otec učinil „po opakovaném zpytování svědomí“ v návaznosti na potřebu „tělesných a duševních sil“, jak papež s plným vědomím prohlásil. V čele církve zůstal do 20 hodin 28. února. Po nezbytných opravách a úpravách se jeho novým domovem stává vatikánský klášter Mater Ecclesiae poblíž baziliky Svatého Petra.   
 
Habemus papam! Máme papeže! – výsledek úspěšné volby ohlásil celému světu ve středu 13. března krátce po 19. hodině bílý kouř stoupající z komína Sixtinské kaple a vzápětí i zvuk zvonů svatopetrské baziliky. Novým Petrovým nástupcem byl zvolen argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, arcibiskup z Buenos Aires. Vybral si jméno František, zároveň jde o prvního jezuitského papeže. Narodil se 17.12. 1936 v Buenos Aires italským přistěhovalcům, kteří měli celkem pět dětí. Vystudoval chemicko – technologickou školu, ale potom zvolil kněžství. 11.3. 1958 vstoupil do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova. Na kněze byl vysvěcen 13. prosince 1969. V letech 1973 – 1979 byl provinciálem jezuitů v Argentině a v letech 1980 – 1986 rektorem filozofické a teologické fakulty v San Miguel. Doktorská studia ukončil v Německu. Papež Jan Pavel II. ho jmenoval 20. května 1992 pomocným biskupem v Buenos Aires. Arcibiskupského stolce se ujal 28. února 1998. V letech 2005 – 2011 byl předsedou Argentinské biskupské konference. Kardinálem byl jmenován 21. února 2001.
  Inaugurační mši svatou sloužil papež František 19. března na Svatopetrském náměstí, kde rovněž převzal odznaky papežské služby (pallium, rybářský prsten).
Svou promluvu zaměřil na sv. Josefa jako na ochránce Panny Marie, církve, i na skutečnost, že ochráncem a pečovatelem musí být každý z nás.
  Při příležitosti předávání papežského úřadu byla zveřejněna statistická data, z nichž vyplývá, že katolíků byla 1 mld 196 mln, 412 236 diecézních a řeholních kněží. Byla konstatována zvětšující se disharmonie mezi dynamickými kontinenty, Afrikou a Asií, a Evropou, která přichází o tradiční úlohu. Co se týče počtu katolíků, situace v Americe je stabilní. Do Evropy, ze které v minulosti pocházelo tolik misionářů, začínají přicházet kněží a řeholníci z původních misijních oblastí.

  Naše farnost letos žije očekávaným Michalovým kněžským svěcením. Nejdříve byla oslava Těla a Krve Krista, a to 2. června. Mše svatá proběhla za účasti dechovky a hasičů z našich vesnic. Déšť nám znemožnil průvod kolem kostela.
  9. června se ve farnosti konalo
1. svaté přijímání. Připravovaly se děti: Jan Franc, Adam Koutný (oba ze Suchdola), Simona Milarová, Miroslav Pejř, Vendula Pořízková (všichni z Jednova), Markéta Trundová (Suchdol), Filip Zatloukal (Jednov), Radek Václavík (Lipová). Tento den se jim navždy vryje do paměti, nejen proto, že nastupují cestu samostatného křesťanského života, také proto, že ušly dlouhou cestu od křtu, prvních návštěv kostela, hodin náboženství i zvláštní přípravy pro tento slavnostní den.
  Rok byl bohatý i na kulturní akce. 19. května koncertoval v kostele komorní orchestr Základní umělecké školy Vl. Ambrose z Prostějova spolu se Svatocecilským sborem Olomouc. V jejich podání zazněly skladby A. Vivaldiho, J. S. Bacha, W. A. Mozarta. Sbor z Prostějova jsme mohli přivítat ještě jednou, a to v adventní době, kdy jsme mohli v jejich podání dne 15. prosince slyšet skladby A. Corelliho, C. M. von Webera, G. P. Telemanna, a vánoční koledy. Svatojakubský chrámový sbor z Kostelce na Hané přijel 26. května s literárně hudebním pásmem Popelka nazaretská, na motivy básně V. Renče Popelka Nazaretská k ní některé verše zhudebnil Vít Petrů.
  23. května se farnost zapojila do
Noci kostelů (otevření kostelů pro širokou veřejnost). Program začal mší svatou, po ní následovaly Loretánské litanie v podání naší scholy. Ke zhlédnutí byly připraveny ornáty, liturgické předměty, kroniky, fotografie. Byla možnost ochutnat mešní vína, prohlédnout si věž kostela, varhany. Podle vydaných vstupenek přišlo od 18 hod do 22 hodin 205 návštěvníků.
  Měli jsme možnost prožít adorační den farnosti, adorovat Ježíšovu přítomnost v eucharistii 24 hodin, a to od půlnoci 8. dubna. Ti, co se zapsali, se po hodině střídali, samozřejmě přicházeli i ostatní farníci, dle svých možností.
  Jaro bylo deštivé a chladné v celé střední Evropě a vyvrcholilo červnovými povodněmi. Začátkem června začalo vydatně pršet. Tento déšť přinesl českým krajům (mimo pardubického a královéhradeckého) záplavy. V Praze bylo uzavřeno metro, na mnoha místech museli lidé opustit své domy, 15 lidí zemřelo, škody šly do desítek miliard korun. 

  Na
Michalovo kněžské svěcení se farnost připravovala i duchovně, a to od 16.6. do 18.6. duchovní obnovou, kterou vedl P. Adam Rucki. P. Adam kázal o Božím milosrdenství, odpuštění, významu eucharistie, o předávání víry. Promluvy byly protkané otcovými osobními zkušenostmi ze života s Bohem. Následovaly poslední přípravy, pečení, organizace, výzdoba, do kterých se zapojili farníci ze všech šesti obcí patřících do farnosti. A nastává sobota 22. června 2013, čas 9.30 hod, je to den, hodina Michalova kněžského svěcení v katedrále sv. Václava v Olomouci. Kněžské svěcení z rukou otce arcibiskupa Jana Graubnera přijímá kromě Michala Zahálky také Ladislav Sovadina. O tuto radost se novokněží dělí s námi všemi, kteří jsme zaplnili olomouckou katedrálu. Z úst otce arcibiskupa se dozvídáme i působiště novokněze Michala, kterým je farnost Vyškov.
  Zjednodušeně se dá říct, že od této slavnostní soboty začíná slunečné počasí, obloha je blankytně modrá, nebe bez mráčků. Toto počasí vydrží celé prázdniny. Další den, 23. června ve 14.20 hod., vychází průvod z novoknězova domu směrem na jednovské orelské hřiště k 
primiční mši svaté. Cestou se za doprovodu lipovské dechovky zpívají mariánské písně. Zastávka je na Mariánské zahradě, kde jsou otcem Ondřejem požehnány Michalovy ornáty, šité na míru (14 620 Kč), dar naší farnosti a primiční ornát, dar Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži. Dalším naším darem byla souprava ke slavení mše svaté v „polních podmínkách“ (6 500 Kč). Primiční mše svatá začala v 15 hod, kazatelem byl P. Jan Linhart, spirituál Teologického konviktu v Olomouci.
  Hřiště bylo zaplněno, odhadem 800 lidmi včetně asi šedesáti kněží. Samozřejmě nechyběli předchůdci otce Ondřeje: P. Hladiš, P. Glogar, P. Lisowski, rovněž lipovský rodák P. Ševčík. Mše svatá byla natáčená televizí Noe. V závěru mše svaté se P. Zahálka mohl přiblížit ke své hasičské zálibě – jednovským dobrovolným hasičům požehnal zásahové vozidlo. Po primiční mši svaté bylo pro pozvané, pro početnou rodinu a kněze, připraveno pohoštění v kulturním domě v Suchdole. Pro ostatní byla možnost občerstvit se přímo na hřišti dobrými koláčky našich farnic. Rovněž před kulturním domem v Suchdole se podávaly párky, nápoje.

  I v tomto roce odešel na věčnost kněz spojený s farností. 29. května byl v Brně pohřben salesián
P. Eduard Hrbatý, rodák z Hrochova. Ve 12 letech začal studovat u salesiánů ve Fryštáku. 2. ledna 1950 byl vysvěcen biskupem Štěpánem Trochtou na jáhna. Od něj přijal 8. dubna téhož roku v Litoměřicích i kněžské svěcení. 13. dubna 1950 byl internován s ostatními řeholníky v Oseku, Želivě. Po propuštění tajně působil na Prostějovsku. Následkem toho byl obviněn a odpykal si tři roky ve věznicích. V roce 1959 nastoupil v Gale Prostějov jako dělník, pak na hlavním vlakovém nádraží v Prostějově. Po uvolnění poměrů v roce 1969 se stává kaplanem v Bílině v severních Čechách, kde působí až do své nemoci v roce 2003. Umírá ve svých nedožitých 90 letech v péči Milosrdných sester sv. Kříže v Kroměříži.
  Mše svaté na Mariánské zahradě začínají jako obvykle v květnu s P. Janem Lisowským, který přivádí i své zborovské, litenčické a hostivické farníky. P. Jan přijíždí i v srpnu. Novokněz Michal slouží červnovou mši svatou, kvůli dešti v kostele, a po ní následuje individuální novokněžské požehnání. 25. července slouží mši svatou P. Jiří Vojtěch Černý z Licibořic z královéhradecké diecéze. Pro deštivé počasí jsou od srpna mše svaté každého 25. v měsíci v kostele. 25.9. přijal pozvání P. Pavel Krč z Moravského Krumlova. Pomalu se stává tradicí, že říjnovou mši svatou za zemřelé slouží P. Tomáš Klíč ze Senice na Hané. Po mši svaté následují otcem Tomášem zpívané litanie a rozžíhání svíček u sochy Panny Marie na Mariánské zahradě. P. Tomáš rovněž slouží dětskou půlnoční mši svatou 24. prosince odpoledne.
  I o poutích přijíždějí kněží z větší či menší dálky. O velké pouti byl hlavním kazatelem P. Dismas Tomaštík, kapucín z Olomouce. Na malou pouť k nám zavítal P. Karol Matlok, marián z Brumova. O slavnosti Porciunkule přijal pozvání P. Petr Slaboch, premonstrát ze Svatého Kopečku u Olomouce. Novokněz Michal rovněž slouží mši svatou. A stejně jako v jiných letech přicházejí pěšky poutníci z Protivanova se svým farářem P. Zdeňkem Fučíkem. Při pouti k Narození Panny Marie slouží mši svatou P. Josef Glogar. Se svými poutníky přijel i P. Miroslav Sedlák z Horního Štěpánova.

  21.7. – 27. 7. si menší děti užívaly farního
tábora na faře v Dřevohosticích. Mládež strávila týden na přelomu července a srpna na putovním táboře v Lukově u Znojma. Navštívil je a mši svatou jim sloužil otec Ondřej. 
  Letošní pouť za obnovu rodin a kněžská povolání proběhla 14. září na jaroměřické Kalvárii, která slavila 300 let od posvěcení kostela. Spolu s otcem arcibiskupem Mons. Janem Graubnerem, kněžími a farníky ze šumperského, zábřežského, svitavského a konického děkanátu, jsme se nejdříve pomodlili křížovou cestu, která vede od spodní kaple nahoru na Kalvárii. Tam byla ve venkovním areálu sloužena slavnostní mše svatá.
  Pouť nemocných je letos 21. září, přijíždí P. Pavel Römer z Ivančic. 49 lidem je udělena svátost pomazání nemocných.
  Svatohubertská mše svatá se u nás slavila již popáté, a to 26. října. Při tomto půlkulatém výročí nechybí u oltáře vedle našeho otce i P. Jan Lisowski. Kostel je k tomu nazdoben, nechybí divočák, jelen a už tradičně hudební doprovod trubačů z Přerova pod vedením Ing. Vladimíra Sekery.
  O týden dřív, než je stanoven termín mimořádných voleb do poslanecké sněmovny parlamentu ČR (víkend 25., 26.10.), navrhujeme farníky do
pastorační rady farnosti. Svého kandidáta navrhlo 85 farníků starších 15 let. Dle platných diecézních směrnic a dle přání otce Ondřeje zůstává složení ekonomické rady farnosti stejné jako v předešlém období: Josef Havelka z Lipové, Ing. Pavel Grepl ze Suchdola, Ing. Mgr. Jitka Zahálková (starostka obce Suchdol) z Labutic, Ing. František Šustr (starosta obce Lipová), Mgr. Ivana Kroutilová, Anežka Hamplová (všichni z Hrochova). V pastorační radě budou nyní zastoupeny všechny obce: Marie Švecová za Lipovou, Jarmila Greplová za Suchdol, Ludmila Abrahámová za Hrochov, Marta Greplová (starající se o výzdobu kostela) za Jednov, Jan Ševčík st. za Seč, Petr Zahálka za Labutice. Tyto členy doplňuje kostelník Ladislav Ošlejšek z Jednova, za varhanice a mládež Anežka Šustrová z Jednova, starosta Orla Pavel Koutný, správce webových stránek Roman Krajíček (oba ze Suchdola). Webové stránky naší farnosti jsou funkční již pět let, byly spuštěny 11.3. 2008. Jsou na nich rovněž zveřejňovány informace pro farnosti Brodek a Šubířov.

  Na podzim začínají prvopáteční tiché adorace po večerní mši svaté do 21.30 hod.
  V podzimních měsících umírají naše nejstarší farnice. 27.10. zemřela p. Josefa Lišková, rodačka ze Seče, ve věku 105 let. 9. listopadu pochováváme p. Marii Ošlejškovou z Hrochova, dožila se 100 let.
  Ke každému roku neodmyslitelně patří prvomájová pouť dětí a mládeže konického a okolních děkanátů, jako i pouť hasičů, které se zúčastňují hasičské sbory všech vesnic farnosti. „Spolčo dětí a rodičů Suchdol“, „Luciánci“ (nyní ve věku 6 – 10 let) pokračují v setkávání. Setkávají se i biřmovanci, kteří svou přípravu završí v příštím roce přijetím svátosti biřmování. 
  Dvoje akumulační kamna v kostele byla nahrazena novými, stála nás 37 890 Kč. Na katastrálním území Suchdol u Konice probíhají komplexní pozemkové úpravy. Jejich dopad na pozemky farnosti budeme znát v příštím roce.

Zpracovali: Anežka Hamplová, RK




P. Ondřej Horáček
Kronika 2013

 
1. sv. přijímání 2013
Primiční mše sv.,
23. června 2013
Dětský tábor Dřevohostice
Kněžské svěcení:
Michal Zahálka

22. června 2013
Přejít na:

<<<   Kronika 2012   <
                    >   Kronika 2014   >>>